Banská Bystrica 16. marca (TASR) – Občianske združenie (OZ) Svetielko nádeje darovalo dnes Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici potrebný pľúcny ventilátor, ktorý patrí k štandardnej výbave každého anestéziologicko-resuscitačného oddelenia (ARO). Je to prístroj, ktorý nahrádza pľúca pacienta. Na banskobystrickej Klinike pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny (KPAIM) sú na ne napojené kriticky choré deti, ktorým zlyhávajú životne dôležité funkcie, ale tiež nedonosené bábätká, ktoré sa narodili aj o štyri mesiace skôr, než mali.
"Ročne pomáhajú dýchať asi 70 deťom v najkritickejších momentoch ich liečby. Využívajú ho deti s respiračným zlyhaním, pri ťažkom zápale pľúc, pri komplikovaných pooperačných stavoch, deti po úrazoch a komplikáciách onkologickej liečby, a samozrejme, predčasne narodené deti s komplikáciami dýchania. Prevádzka ARO je bez pľúcnych ventilátorov nemožná," vysvetlila riaditeľka OZ Svetielko nádeje Veronika Rosová.
Ako konštatovala riaditeľka detskej nemocnice Marianna Hoghová, vek ich pľúcnych ventilátorov sa pohybuje od dvoch do ôsmich rokov. Staršie prístroje potrebujú modernizáciu.
"Na OZ Svetielko nádeje sme sa obrátili s požiadavkou o nový pľúcny ventilátor. Predpokladaná hodnota zákazky bola 64.000 eur. OZ oznámilo, že nám vie vykryť 80 percent z tejto sumy, čiže 51.200 eur. Začali sme proces verejného obstarávania a boli sme veľmi úspešní. V elektronickej aukcii sme prístroj obstarali za 48.600 eur. Dohodli sme sa s OZ, že aj zvyšok z predpokladanej sumy môžeme použiť pre potreby KPAIM, ktorá má desať lôžok. Z nej sme uhradili upgrade staršieho prístroja. Čiže obstarali sme nový a zmodernizovali starší pľúcny ventilátor," zdôraznila Hoghová. Poďakovala všetkým daňovým poplatníkom, ktorí smerujú svoje dve percentá z daní práve OZ Svetielko nádeje.
KPAIM v súčasnosti využíva sedem pľúcnych ventilátorov u kriticky chorých detí od narodenia až do 19 rokov. Vzhľadom na vysoký počet pacientov na tejto klinike sú ventilátory napojené na pacientov nepretržite, takmer 365 dní v roku. Často sa stáva, že po zvládnutí kritického stavu u jedného pacienta sa na rovnaký prístroj ešte v ten deň napojí ďalší.
Podľa predsedu OZ Svetielko nádeje, lekára Pavla Biciana, majú pripravené i ďalšie projekty, avšak všetko závisí od štedrosti darcov. Keďže k nim vozia vážne choré deti z Banskobystrického a Žilinského kraja, dokonca aj z iných kútov republiky, vybavenie špičkovej detskej nemocnice kvalitnými a modernými život zachraňujúcimi prístrojmi je o to náročnejšie.
OZ Svetielko nádeje sa dlhý čas sústreďuje aj na detský mobilný hospic, ktorý malým pacientom s nevyliečiteľným ochorením umožňuje stráviť posledné chvíle doma, kde im dokáže zabezpečiť odbornú lekársku starostlivosť.
0